Denumirea şi sediul angajatorului: Instituția Publică Agenția de Investiții, mun. Chișinău, str. Eugen Doga, nr. 2, MD-2005. Agenția de Investiții este instituția publică, fondată de Guvernul Republicii Moldova, creată și mandatată să atragă investiții strategice în Republica Moldova, să contribuie la creșterea exporturilor, să promoveze imaginea de țară și să dezvolte dimensiunea de diplomație economică.

Denumirea funcției vacante: Specialist Principal în secția Suport Juridic și Post-Investițional (expertiză în domeniul vamal și/sau fiscal).

Responsabilitățile de bază ale funcției, conform fișei postului:

  • Suport analitic pentru echipa din cadrul secției Suport Juridic și Post-Investițional, în procesul de management și deblocare a proiectelor de investiții ale investitorilor din Republica Moldova;
  • Consilierea directă a investitorilor străini în întrebări legate de aspecte ale activității vamale și procedurilor și reglementărilor fiscale;
  • Facilitarea colaborării dintre sectorul public și cel privat pentru a sprijini proiectele de investiții și a facilita scalarea acestora;
  • Analiza și facilitarea înțelegerii și aplicării normelor și cerințelor de reglementare de țin de domeniul fiscal și vamal în relație cu investitorii străini din Republica Moldova.

Cerințele față de candidați și competențele acestora:

  • Studii superioare relevante (economice, juridice, administrative, management etc.);
  • Cunoașterea limbii engleze (nivel C1);
  • Minimum 2 ani de experiență profesională în domeniul fiscal sau vamal;
  • Cunoașterea modului de funcționare a autorităților publice;
  • Cunoașterea legislației și reglementărilor relevante pentru investiții în Republica Moldova;
  • Cunoașterea practicilor de investiții naționale și internaționale va prezenta un avantaj.

Documentele ce urmează a fi prezentate:

  • CV-ul candidatului. Maxim 2 pagini.
  • Scrisoare de motivație, care să explice de ce candidatul consideră că are abilitățile necesare pentru exercitarea funcției și de ce își dorește să ocupe funcția vacantă. Maxim 1 pagină.

Data-limită de depunere a documentelor: 15 iulie 2024, 17:00.

Modalitatea de depunere a documentelor: online, la adresa de email: office@invest.gov.md. Subiectul e-mailul de depunere trebuie să conțină în subiect denumirea funcției vacante, la care aplică candidatul.

Salariul minim de funcție: începând de la 18.000 MDL brut lunar salariu fix, plus bonus trimestrial.

Perioada de probă: 3 luni calendaristice.